Sıkça Sorulan Sorular

GENEL

MOOV by Garenta nedir tam olarak?

MOOV by Garenta, kullandığın süre kadar araç kiralama hizmetidir. Valesiz teslimat ile istersen araca kendin gidersin, Valeli Teslimat ile de istersen araç kapına gelir.

Nasıl MOOV’larım?

Uygulamada göreceksin ki iki seçeneğin var; Valesiz Teslimat: yani sana en yakın aracı kendin alıp hemen MOOV’larsın. Hem de bunu 7/24 yapabilirsin. Valesiz Teslimat sürecinde araca gidebilmen için 15 dakika da bizden. Valeli Teslimat: valemiz aracı sen neredeysen oraya getirir. Valeli Teslimat seçeneğinden hafta içi 06.00 – 23.00 ve hafta sonu 07.00 – 00.00 saatleri arasında faydalanabilirsin. Tabii ilk MOOV’lamanda sözleşmeyi imzalayabilmen ve ehliyet bilgilerinin teyidini alabilmemiz için Valeli Teslimat ile ilerlemen gerekir ki ilk kiralamanda Vale hizmetimiz ücretsiz. Ayrıca GarentaDAY şubelerinde de sözleşmeni imzalayabilirsin ve direkt Valesiz seçeneğiyle MOOV’layabilirsin. Tek seferlik bu prosedürden sonraki tüm MOOV’lamalarında tercih senin.
Valeli ya da Valesiz MOOV'lamanı, hizmet bölgesi içinde, aracın zarar görmeyeceği, senden sonraki kişinin kolayca erişebileceği bir yerde bitirebilirsin.

Yakıt

MOOV araçlarında taşıtmatik bulunuyor, dilediğin zaman Petrol Ofisi istasyonlarına gidip araçta taşıtmatik bulunduğunu söyleyerek ücretsiz yakıt alabilir, ‘‘fulleyelim’’ deme keyfini yaşayabilirsin. Unutma Petrol Ofisi dışında bir benzin istasyonundan yakıt aldığında, yakıt tutarı sana ait olacaktır.

Kimler MOOV’layabilir?

Genel kiralama koşullarımıza göre minimum 19 yaş, 1 yıllık ehliyet ve kiralayacak kişi adına kayıtlı kredi kartı gerekiyor. Bu kriterleri karşılayan herkes MOOV’layabilir.

Nasıl ödeyeceğim?

Kredi kartı kullanarak ödeme yapabilirsin. Sanal kart ve banka kartı kullanılamıyor.

Kiralama öncesi rezervasyon yapmam gerekir mi?

MOOV’da rezervasyon yok, bütün araçlar kullandığın süre kadar senin!

MOOV’da süre sınırı var mı?

Araç senin yahu, dilediğin kadar kullanabilirsin. Hatta 8 saati aşan kiralamalarda günlük araç kiralama tarifesine göre ücret ödersin. Yani 24 saat MOOV’lasan bile sadece 8 saat ücreti ödersin. KM aşım bedeli ise seçtiğin araca ve KM aşımına göre ayrıca hesaplanır.

Çağrı merkezine hangi saatler arasında ulaşabilirim?

MOOV by Garenta Çağrı Merkezi’ne 7 gün 24 saat ulaşabilirsin.

Aracı başka biri kullanabilir mi?

Kiralamayı gerçekleştiren kullanıcı haricinde başka birisi kullanamaz. Aksi takdirde sorumluluk kullanıcıya ait olur ve sigorta devre dışı kalır

Evcil hayvanım da gelebilir mi?

Uygun taşıma çanta veya kafesleri ile seyahat ettikleri sürece tabii ki. Taşıma çantası olmaması durumunda minik dostumuz küçük yaramazlıklar yapabilir. Böyle durumlarda detaylı temizlik bedeli sonrasında tarafına yansıtılır.

İndirim, kampanya gibi bir şey var mı?

Olmaz mı! En güncel kampanyalara uygulama içerisinden ve web sitemizden ulaşabilirsin.

Kiralık aracımı hizmet verilen bölgenin dışında kullanabilir miyim?

Kiraladığın aracı sadece kiraladığın il içerisindeki hizmet bölgesinde kullanabilirsin. Hizmet bölgesinden çıktığın takdirde sorumluluk sana ait olur ve sigorta devre dışı kalır. Mobil uygulama hizmet dışı bölgede kiralamanı sonlandırmana izin vermez. Şehir dışına çıkmak için Garenta’nın günlük araç kiralama hizmetini kullanabilirsin.

İptal şansım var mı?

Valesiz Teslimat; Ödeme butonuna bastıktan sonra iptal etmek için 5 dakika süren var. Bu süre içerisinde iptal etmezsen kiralama başlamış olur ve ilk saatlik ücret sana yansıtılır.
Valeli Teslimat; Araç kontrolleri bittikten ve valemiz yola çıktıktan sonra iptal edersen ilk saat ücreti kartına yansıtılır. Fakat vale “yola çıktı” bilgisi gelmeden önce iptal edersen herhangi bir ücret yansımaz.

Araçlarda km sınırı var mı?

Saatte 20 km bizden! Sonrasında ise her marka araç için değişkenlik gösteren km aşım bedeli devreye girer.

HASAR ve SİGORTA SÜREÇLERİ

Araçlar sigortalı mı?

MOOV sisteminde bulunan tüm araçlar sigortalıdır. Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, MOOV by Garenta tarafından belirlenecek limit ve teminat kapsamını haiz İhtiyari Mali Mesuliyet, Ferdi Kaza ve Deprem, Sel / Su Baskını, G.L.K.H.N.H.T (Grev, Lokavt, Kargaşalık, Halk Hareketleri, Kötü Niyetli Hareketler, Terör) teminatlarını içeren Katastrofik Kasko Sigortası MOOV by Garenta tarafından yaptırılır. Ayrıca araçlarımızda 600 TL’ye kadar olan hasarları koruyan Mini Hasar Sigorta Paketi bulunmaktadır, kısacası MOOV sizi yormaz, düşüncelidir.

Tek taraflı hasarlarda ne yapmalıyım?

600 TL’ye kadar olan tek taraflı hasarlarda kiralama bedeline dahil olan Mini Hasar Sigorta paketin devreye girer. Bu sigorta paketinden yararlanmak için kazaya ait fotoğrafları çekip açıklama ile MOOV by Garenta uygulamasına yükleyip 444 98 59 numarasından 1’i tuşlayarak bildirmen gerekir. Hasar 600 TL’den yüksek ise trafik kaza raporunu ve alkol raporunu kaza tarihinden itibaren en geç 5 iş günü içerisinde tam ve eksiksiz olarak MOOV by Garenta’nın istediği servise teslim etmelisin. Eğer ki tüm belgeleri araç hala seninleyken toplayabilirsen aracın içine, torpido gözüne de bırakabilirsin. Bu koşulları yerine getirdiğin sürece tüm hasarı sen değil sigortamız karşılayacak.

Çift taraflı hasarlarda ne yapmalıyım?

Hasar bedeli ne olursa olsun anlaşmalı durumlarda kazaya karışan araçlarla beraber kaza tespit tutanağı tutup, sana ait ehliyet ve karşı tarafın da evrakları ile beraber (ehliyet, ruhsat, trafik sigortası) aracın torpido gözüne koyman gerekmektedir.

Anlaşmanın sağlanamadığı ya da yaralanmalı kaza durumlarında ise olay yerine Polisin gelmesi gerekmektedir. Sonrasında trafik kaza tespit raporu ve alkol raporunun asılları ile ehliyet, trafik sigorta poliçesi gibi belgelerin fotokopilerini kaza tarihinden itibaren en geç 5 iş günü içerisinde tam ve eksiksiz olarak MOOV by Garenta’nın istediği servise teslim etmelisin. Ayrıca 444 98 59 numarasından 1’i tuşlayarak durumdan bizi haberdar etmen gerekir. Bu koşulları yerine getirdiğin ve alkol kullanımı gibi sigorta kapsamına girmeyen bir durum olmadığı sürece hasar bedelinden sen sorumlu olmayacaksın.

ÜYELİK

Üyelik ücreti var mı?

Olur mu hiç öyle şey. MOOV by Garenta uygulamasını indirmek tamamen ücretsiz.

Kredi kartı bilgileri kiralayacak kişiye mi ait olmalı?

Evet. Kredi kartı sahibi, kiralayacak kişi ve aracı kullanan aynı kişi olmalı.

Uygulamayı indirdiğim gibi MOOV’layabilir miyim?

Evet, ilk MOOV’lamanda Valeli Teslimat’ı seçip, valemizin sana getireceği kısa sözleşmeyi imzalaman yeterli.

MALİYETLER

Araçlarınızda Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) var mı? Varsa kim ödüyor?

Araçlarda HGS sistemi var. Yapacağın geçişler MOOV’laman sonrasında hizmet bedeli ile kredi kartından tahsil edilecektir.

Kiraladığım aracın plakasına trafik cezası kesildi, ben mi ödeyeceğim?

Trafik kurallarını ihlal edersen cezaları biz öder, hizmet bedeli ile birlikte sana fatura ederiz.

Provizyon bedeli nedir?

Provizyon bedeli derken aracın 4 saatlik kullanım bedelinin blokesini kastediyoruz. MOOV’laman bittiğinde hemen iptal ediyoruz. Ancak gün sonuna denk gelen kiralama bitişlerinde iptal süreci tamamen senin bankana ait iptal politikası kapsamında kartına yansır.

OTOPARK

Nereye park edebilirim?

MOOV araçlarını çekilmeyecek, zarar görmeyecek bir yere bırakmalısın. Senden sonra MOOV’layacak kişinin kolayca ulaşabileceği bir yer olması her zaman bir MOOVER’ın ana görevlerinden biridir. Örneğin, giriş ve çıkışında sorun yaşanabilecek site otoparklarına aracı bırakmamalıdır. Ücretli otoparka bırakman durumunda ise otopark bedeli tarafına fatura edilir. Araç uzun süre otoparkta beklerse oluşacak miktarlar biraz fazla olabiliyor, uyarması bizden, hassasiyet senden. Peki ücretli otoparktaki MOOV aracını Valesiz teslimatla almak isteyen MOOVER ne yapar? Ücreti öder, fişinin fotoğrafını 4449859@garenta.com.tr adresine gönderir, biz de ona ödediği otopark ücretini iade ederiz. Yaparız bunu.